I vår trädgård har vi bland annat ett pepparträd. Pepparträd är vackra och sirliga med blad och frukt som ser ut så här:
Nu hände det sig för drygt ett år sedan att trädet invaderades av termiter. Man skulle kanske tänka sig att dessa “myror” är kraftfulla insekter eftersom de gnager sig genom trä.
Men de är faktiskt små och oansenliga och sköra. Om de inte vore så många skulle de vara helt ofarliga. Det största problemet är dock att de är bra på att kamouflera sig själva och sin “arbetsplats”.
Trädets stam är rödbrun och jorden här är också rödbrun. De små djuren gör en sorts cement av jorden och murar ett tunt lager utanpå trädets bark. På nära håll kan man se att det inte är bark, utan cement. Men på lite avstånd är det inte lätt att se.
På bilden har jag ringat in två områden. Område nummer 1 visar hur ett “sår” ser ut när man har petat bort cementen.
Område nummer 2 visar ett stycke med cement och sedan hur det ser ut när jag petade bort den.
Allt eftersom trädet dör och torkar äter sig termiterna allt djupare in i stammen. Trädet dör för att barken äts upp. I ett friskt träd transporteras mycket av vattnet just mellan bark och stam. Trädet torkar således ihjäl.
Det träd som visas på bilden går inte längre att rädda.
Jag tyckte att detta var en bra bild på hur synden fungerar. Först i smått och kamouflerat, och när den blir uppenbar är det ofta för sent.
Lika som termiterna ser ganska ofarliga ut, är det ofta med synden. Men resultatet är döden.
/Kjell
Views: 56
Jätte bra skrivet! Tack för en super bra blogg
Tomaten (Reply)